بلاگ

نرم افزار حسابداری پیمانکاری

نرم افزار حسابداری پیمانکاری

نرم افزار حسابداری پیمانکاری از جمله چیزهایی است که برای شرکت های پیمانکاری از اهمیت ویژه ای برخوردار است. حسابداری در شرکت‌های پیمانکاری با سختی‌های زیادی همراه است.

شرکت‌های پیمانکاری از آن دسته شرکت‌هایی هستند که به دلیل کار با شرکت‌های مشاور باید حتماً توجه خاصی به بخش حسابداری خود داشته باشند. از سویی به دلیل انجام تعداد زیادی پروژه توسط شرکت‌های پیمانکاری باید حتماً، کار حسابداری به طور دقیق و حساب شده انجام شود. بهترین راهکار برای حسابداری شرکت‌های پیمانکاری، استفاده از نرم افزار حسابداری پیمانکاری است.

این روزها نرم افزارهای زیادی برای حسابداری شرکت‌های پیمانکاری روانه بازار شده است. سوالی که ممکن است به ذهن بسیاری از افراد خطور کند این است که کدام یک از این نرم‌افزارها، برای حسابداری شرکت پیمانکاری مناسب‌تر است.

یک نرم افزار حسابداری برای شرکت پیمانکار باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

یک نرم افزار حسابداری پیمانکاری باید به سادگی قابل استفاده باشد. اگر یک نرم افزار دارای پیچیدگی زیادی باشد. قطعاً کاربران آن را برای کار انتخاب نخواهند کرد.

بهترین نرم افزار حسابداری برای شرکت‌های پیمانکاری نرم افزاری است که علاوه بر داشتن امکانات زیاد، کار با آن برای کاربر ساده باشد. در مرحله بعد به دلیل کار شرکت‌های پیمانکاری با چندین شرکت، نرم افزار حسابداری پیمانکاری باید توانایی مدیریت مالی همزمان چند پروژه و محاسبه بهای نهایی هر پروژه و قرارداد را داشته باشد.

علاوه بر این باید نرم افزار توانایی ثبت، طبقه‌بندی، تهیه گزارش از صورت هزینه، تهیه صورت وضعیت و تسویه حساب‌های تمام پروژه‌ها را با دقت و در کمترین زمان ممکن انجام دهد.

نرم افزار حسابداری پیمانکاری

چرا شرکت‌های پیمانکاری به نرم افزار حسابداری پیمانکاری نیاز دارند؟

شرکت‌های پیمانکاری برای شرکت‌های مشاور و کارفرماها پروژه انجام می‌دهند. نحوه گرفتن پروژه در شرکت‌های پیمانکاری به این صورت است که از طریق برگزاری مناقصه عمومی و خصوصی پروژه به شرکت پیمانکاری واگذار می‌شود.

داشتن اطلاعات حسابداری و استفاده از نرم افزارهای حسابداری، مهمترین وسیله برای موفقیت پیمانکاران در پروژه‌های پیمانکاری است.

شرکت‌های پیمانکاری از لحاظ کاری و همچنین مالی زیر ذره‌بین هستند. به همین دلیل برای پاسخگویی به دولت و سازمان‌های امور مالیاتی باید کارهای خود را به بهترین شکل ممکن در زمینه حسابداری و پیش‌بردن پروژه‌ها انجام دهند.

استفاده از یک نرم افزار حسابداری ساده و آسان با داشتن امکانات پیشرفته به شما عزیزان به شما پیمانکاران محترم کمک می‌کند تا قادر باشید، چندین پروژه با اطلاعات مالی آن را تجزیه و تحلیل کنید.

نرم افزار حسابداری پیمانکاری

نحوه حسابداری در شرکت‌های پیمانکاری

حسابداری در شرکت‌های پیمانکاری با سایر شرکت‌ها متفاوت است. در شرکت‌های پیمانکاری از دو روش برای محاسبه حساب‌ها استفاده می‌کنند. روش کار تکمیل شده و روش درصد پیشرفت کار دو روش رایج و مرسوم هستند.

با استفاده از یک نرم افزار حسابداری پیمانکاری به راحتی می‌توانید از حساب‌های دریافتنی و پرداختنی، بهای تمام شده کالاها، سپرده حسن انجام کار، در انواع سطوح پیشرفت کار گزارش تهیه نمائید.

از سویی قادر خواهید بود سود و زیان هر پیمان و پروژه را به صورت جداگانه محاسبه و در نهایت یک لیست کامل و جامع از سود و زیان تمام پروژه‌ها تهیه نمائید.

یکی از بزرگترین چالش‌های حسابداران در شرکت‌ها پیمانکاری، داشتن استراتژی برای مدیریت دارایی‌های ثابت است. این نرم افزار برای حسابداران این امکان را فراهم می‌کند تا بتوانند با به امور دارایی‌های ثابت مانند مکان استقرار پرسنل، ایستگاه انجام کارها، استفاده‌کننده‌ها و … رسیدگی نمایند.

همچنین سایر فعالیت‌ها مانند خرید و فروش اموال، استهلاک اموال بعد از چند سال استفاده، اموال غیر قابل استفاده، اموال بلااستفاده در نرم افزار ثبت و برای آنها سند صادر شود. معمولاً سیستم حسابداری توانایی ثبت استهلاک به صورت ماهانه، سالانه را دارد. به همین دلیل حسابداران به نرم افزار حسابداری پیمانکاری نیاز مبرم دارند. تا قادر باشند کار خود را به بهترین نحو ممکن انجام دهند.

بررسی اجمالی امکانات یک نرم افزار حسابداری پیمانکاری عالی

 • قابلیت ثبت مناقصه، ثبت و برآورد کلیه هزینه‌های شرکت در مناقصه
 • دارا بودن قابلیت ثبت کلیه ضمانتنامه‌های دریافتی و پرداختی جهت شرکت در مناقصه، انجام کلیه تعهدات قرارداد، علی‌الحساب‌ها، پیش‌دریافت‌ها
 • به کاربردن لیست در فهرست بها توسط سازمان برنامه و بودجه و به کاربردن آن در قراردادها برای محاسبه هزینه‌ها
 • ثبت الحاقیه‌ها، متمم‌ها و تهیه انواع صورتجلسه
 • قابلیت ثبت کلیه صورت‌وضعیت‌ها و تهیه گزارش از صورت‌وضعیت‌ها
 • به کاربردن انواع ضریب منطقه در صورت‌وضعیت‌ها به صورت اتوماتیک
 • تهیه گزارش در هر مرحله از پروژه براساس صورت‌وضعیت‌های موجود و مراحل پیشرفت کار پروژه
 • ثبت کلیه هزینه‌های موجود در پروژه مانند هزینه‌های حقوق و دستمزد، پیمانکاران دسته دوم، استهلاک، مواد و مصالح به کار برده شده در ساخت پروژه
 • هماهنگی کامل سیستم پیمانکاری با سیستم حسابداری برای انجام بهتر کارها
 • داشتن قابلیت ثبت قرارداد برای سایر پیمانکاران مانند پیمانکاران دسته دو
 • داشتن قابلیت تهیه گزارش از مقدار پیشرفت پروژه در طول پروژه
 • تعیین سطح دسترسی کاربر
 • تهیه انواع گزارش از ضمانتنامه‌ها، سپرده‌های نزد کارفرما، بهای هر قرارداد یا پروژه
 • گزارش‌گیری برای هر پروژه به صورت مجزا

ویژگی های نرم افزار حسابداری پیمانکاری

نرم افزار حسابداری پیمانکاری

شرکت‌های پیمانکاری برای انجام پروژه‌های خود، بعد از شرکت در مناقصه و گرفتن پروژه، حتماً نیاز به یک نرم افزار حسابداری پیمانکاری دارند. شرکت‌های حسابداری زیادی اقدام به طراحی و ارائه نرم افزار حسابداری کرده‌اند.

هر شرکت پیمانکاری باید با توجه به نیاز و پروژه‌های در دست خود اقدام به تهیه نرم افزار حسابداری پیمانکاری نماید. نرم افزار حسابداری پیمانکاری به پیمانکاران عزیز کمک می‌کند تا بتوانند به صورت ترکیبی کارهای پیمانکاری و حسابداری را انجام دهند.

از مهم‌ترین ویژگی‌های یک نرم افزار عالی برای حسابداری پیمانکاری می‌توان به تعیین سطح دسترسی برای کابری که کارهای حسابداری را انجام می‌دهد، تهیه انواع گزارش از وضعیت دریافت‌ها و پرداخت‌ها، تهیه انواع گزارش از پروسه پیشرفت پروژه‌ها، برآورد هزینه‌ها و درآمدها، تهیه گزارش از سود و زیان انواع پروژه‌ها، تهیه گزارش از درصد پیشرفت پروژه، تهیه گزارش از انواع ضمانتنامه‌ها، ثبت کلیه هزینه‌ها مانند هزینه‌های حقوق و دستمزد، استهلاک و سایر هزینه است.

اگر می‌خواهید کلیه امور حسابداری شما در شرکت پیمانکاری به نحو احسن انجام شود حتماً از یک نرم افزار حسابداری برای برآورد و حسابداری استفاده نکنید. استفاده از نرم افزار حسابداری پیمانکاری در پروژه‌های پیمانکاری که دارای پروژه‌های مختلف و پیچیده هستند به شما کمک می‌کند تا از بروز هرگونه مشکل در آینده جلوگیری نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید